Önnek, mint medence tulajdonosnak, a nyár elmúltával minden évben gondoskodnia kell(ene) a kerti medencéje téliesítéséről. A folyamat nem túl bonyolult, mégis sok kellemetlenségtől óvhatja meg magát, ha betart néhány alapvető szabályt. Fontos, hogy ne csupán kényelmi okok miatt lásson neki a munkához, bízva abban, hogy ezzel megkönnyítheti a tavaszi üzembehelyezést, hiszen a medence állagmegóvása is ugyanolyan lényeges szempont. Sőt!
Abban az esetben ugyanis, ha nem megfelelően zárja be ősszel a medencéjét, komoly károkat kockáztathat meg. Ezek érinthetik a szerkezeti, valamint a gépészeti részeket is, amelyeket sokszor egyáltalán nem, vagy csak komoly költségek kifizetése után javíttathat meg.
Ha szeretné a helyes téliesítést videóban megtekinteni, akkor IDE kattintva megteheti. Ha egyedi méretű téli medencetakaró is érdekelné, akkor ajánlatot kérni szintén a videó oldalán tud.
Ajánlott írásaink
4 + 1 hasznos kérdés és válasz jakuzzi vásárlás előtt
Ha jakuzzi vásárlásán gondolkodik, érdemes előtte alaposan átgondolni néhány dolgot, hogy mindenképpen az igényeinek megfelelő jakuzzit kapja. Mivel ez egy igen összetett termék, nem árt időben tájékozódni, nehogy később döbbenjen rá, hogy túl nagy vagy túl kicsi jakuzzit vásárolt, netán túl sokba kerül a fenntartása vagy nem mondták el Önnek, hogy mitől marad a jakuzzi vize tiszta, stb.
Régi ügyfeleink visszajelzése alapján, bár nem rövid de hasznos a cikk, ha még a keresgélési fázisban tart. Reméljük az Ön számára is hasznos lesz.
TovábbMedencefűtés Lehetőségek
Valószínűleg Ön is tapasztalta, hogy a magyarországi éghajlat sajnos nem igazán kedvez a hosszan tartóan kellemes hőmérsékletű medencevíznek. Túl gyorsan változik az időjárásunk és legtöbbször csak pár hétig van igazán meleg. Ez viszont azt jelenti, hogy 12 hónapból egy fűtés nélküli kerti medencét viszonylag rövid ideig fog tudni csak használni.
Mit tud tenni, hogy melegebb legyen a medencéje vize és akár májustól szeptemberig használni tudja a medencéjét?
Tovább5 + 2 átgondolandó kérdés medence építés előtt
1. Milyen formájú és méretű legyen a medence?
2. Milyen mély, illetve feszített vagy süllyesztett víztükrű legyen?
3. Miből készüljön a medence teste?
4. Legyen fűtve és / vagy fedve a medence, vagy sem?
5. Mennyit időt kell a medencével foglalkoznia havonta és mik ezek?
+2 Bónusz kérdés….
TovábbA téliesítés az alábbi lépésekből tevődik össze
- A medence vizének megtisztítása
- Vízkezelés (pl.: ph, klór, téliesítő folyadék)
- A gépészeti rendszer és a csövek víztelenítése
- Fagytestek behelyezése
- Medence letakarása megfelelő, erre a célra készített vastag takaróval
Figyelem! A medence lezárását akkor érdemes elvégeznie, ha a víz hőmérséklete tartósan 15 fok alatt van.
A medence vízének megtisztítása
Első lépésként el kell távolítania a víz felületéről a nagyobb szennyeződéseket, ideértve a faleveleket, ágakat és minden mást, ami nem oda való. Ehhez használhat porszívót, vagy akár egyszerű hálót is. A víz legyen olyan tiszta, mintha éppen fürdeni készülne a nyári szezonban. Fontos, hogy a víz PH értéke megfelelő legyen. Télen ez 7,2 és 7,4 között ideális. Ha klórral kezeli a medencéjét nyáron, akkor a klór szintet is állítsa be. Ezt lehet akár a duplájára is emelni mint ahogy a nyári időszakban szokta. Ezen felül téliesítő folyadékot kell a medencébe önteni. A mennyisége a medence víztérfogatától függ. A vízkezelő szereket keverje el a medence vízszűrőjével, minimum 60 percen keresztül, de a legjobb ha akár 5-6 órát is keveri a szivattyú a vizet.
Ezen lépések után a víz szintjét a szkimmer nyílás alá kell engednie, mivel télen a fagyás miatt amúgy is megnőhet a térfogat. A befúvó nyílásokat speciális fagydugókkal zárja le, hogy a víz ne tudjon befolyni a csövekbe és még véletlenül se tudjanak szétfagyni. A komoly hidegben a medencébe bele fog fagyni a víz, de hogy a fagyott víz ne a medence testét feszítse szét, ezért fagytesteket kell a vízbe helyeznie. Fagytesteket, fagydugókat szintén tud nálunk is beszerezni.
A szerkezeti és burkolati elemek felkészítésének lépései
A létrákat (ha van a medencében) hajlamosak a tulajdonosok bent felejteni a vízben a tél során, pedig ez amellett, hogy nehezíti a lefedést, a víz tisztán tartásában is gondokat okozhat. Távolítsa el a létrát, majd a foglalat helyét alaposan zárja le! Ugyanígy kell eljárnia a korlátokkal és más szerkezeti elemekkel is.
Mindezek után előveheti a takarófóliát, amely abban az esetben tökéletes, ha a szélei jóval átnyúlnak a medence partjainál. A fóliát úgy kell rögzítenie, hogy abba a legnagyobb szél se tudjon belekapni, valamint ne juthassanak át rajta szennyeződések. Kellemetlen tud lenni, ha tavasszal azzal kell szembesülnie, hogy a fólia alatt mindenféle kosz található, ráadásul ebben az esetben a tavaszi medencetakarítást sem fogja megúszni. Ha megfelelő a takaró és annak mérete és rögzítése is, akkor tavasszal alig kell takarítania a medencéjét.
Ajánlatot egyedi méretű medencetakaróra itt tud kérni.
A gépészet téliesítése és megóvása
A medence téli felkészítésének egyik sarkalatos pontja a gépház és a szűrőrendszer, valamint az egyéb gépészeti elemek (ha van) megóvása. Homokszűrő esetében a vízszint csökkentése után visszamosást szükséges végeznie, majd a leeresztő segítségével ki kell engednie a vizet a szűrőből és az egész rendszerből. A váltószelepet el kell fordítania téli állásba. A szivattyút olyan helyen tárolja télen, ahol nem éri fagy!