Bárki bármit mond, ha a medencét hosszú távon szeretné használni, rendszeresen karban kell tartani. Nem létezik olyan, hogy semmit nem kell vele csinálni. Maximum más csinálja meg Ön helyett.
A medence karbantartást 2 részre lehet bontani:
- Rendszeres karbantartás, teendők (pár naponta, hetente)
- Időszakos karbantartás, teendők (félévente, évente, több évente)
Nézzük ezeket kicsit részletesebben.
1. Rendszeres teendők, karbantartás
a.) Medencevíz szűrése – forgatása, homokszűrő tisztán tartása
b.) Medence vizének kezelése
c.) Medence porszívózása
Ahhoz, hogy tiszta maradjon a medence vize a nyári szezonban, a medencével foglalkozni kell, karban kell tartani. Először is kell egy megfelelő vízforgató – szűrő a medencébe, illetve a medence biológiai vízkezelésére is szükség van. Ez a 2 együtt tartja tisztán a medence vizét, egyik sincs meg a másik nélkül.
a.) Vízszűrés:
A vízforgató – szűrő legtöbbször egy homokszűrős rendszer szokott lenni. Ez leszűri a látható (víz felületén úszó) szennyeződéseket és forgatja a medence vizét. Ez (megfelelően kiépített rendszernél) automatikusan működik, egy időzítő óra segítségével.
Ettől függetlenül a homokszűrőt (1-2 hetente) ki kell tisztítani, szakszóval visszamosatást kell végezni. Ez a művelet általában pár percet vesz igénybe.
Homokszűrőkről részletesebben ITT olvashat.
Ha gépészeti aknát nincs lehetősége kialakítani a homokszűrőnek, akkor ennek kiváltására IDE KATTINTVA láthat egy utólagosan telepíthető vízforgatót.
b.) Vízkezelés:
A víz biológia kezelése lehet kézi vagy „automata”. Ha kézi fertőtlenítést alkalmaz, ez hetente pár percét fogja igényelni.
Ha automata vízkezelő rendszer van, akkor bátrabban elutazhat több hétre is, a víz tiszta marad. A vízkezelő szereket itt is pótolni kell, ha elfogynak, de sokkal ritkábban. Persze ehhez a megfelelő rendszer is szükséges. Ebben az esetben viszont évente legalább egyszer, de inkább kétszer a rendszert kalibrálni (kalibráltatni) szükséges.
A kézi vízkezelésről ITT láthat részletes videót.
c.) Medence porszívózás:
Ezekhez adódik még a medence aljának a tisztán tartása, hiszen a leülepedett szennyeződéseket (por, virágszirom, fűszál stb.) fel kell porszívózni. Ha ezt szeretné megúszni, akkor egy automata medencetisztító robot lehet ebben az Ön segítségére.
Ilyen robotokat ITT talál.
Összesítve: A heti, rendszeres karbantartása egy átlagos méretű magánmedencének nagyjából 5-10 percet vesz igénybe, ha a medence porszívózást nem számítjuk. A porszívózást azért nem számítottuk bele, mert ez attól függ, kinek mennyi szennyeződés hullik a medencéjébe és azt milyen sűrűn takarítja. Értelem szerint, akinek fedve van a medencéje, mondjuk egy eltolható polikarbonát medencefedéssel, akkor ebben az esetben jóval kevesebbet kell a medencéjét porszívóznia. Egy ilyen típusú medencefedés ráadásul sok minden másra is jó.
Medencefedésekről részletesebben ITT olvashat.
Amit még néha figyelni kell, az a medence vizének utántöltése. Hiszen a párolgásból, ugrálásból adódó vízveszteséget, néha pótolni kell.
2. Időszakos teendők, karbantartás
a.) Medence téliesítése, tavaszi nyitása
b.) Gépészet átnézése, homokszűrőben homokcsere
c.) Automata vízkezelő kalibrálása (Ha van)
Ezeket a teendőket félévente, évente, illetve van amit pár évente el kellene végezni. Ha ezeket a lépéseket betartja, sokkal hosszabb életű lesz a medencéje.
a.) Medence téliesítése, tavaszi nyitása:
Értelem szerint amikor vége a nyári szezonnak és jönnek a hűvösebb idők, a kerti medencét be kellene zárni (ha nincs úgy kialakítva, hogy télen is tudja használni). A medence téliesítés nem egy komplikált művelet, de érdemes a megfelelő anyagokat használni hozzá. Ha ezt jól csinálja, akkor tavasszal szép tiszta vizet fog találni a medencéjében. Ez a művelet nagyjából 1 és 3 óra közötti munkát jelent félévente. Értelem szerint tavasszal ki kell nyitni a medencét. Ez ugyan az a művelet, mint a téliesítésnél csak visszafelé.
A medence megfelelő téliesítéséről bővebben ITT talál anyagot.
b.) Gépészet átnézése, homokszűrőbe homok / üveg csere:
Pár évente a gépészetet illik kicsit átnézni. Csapokat, csöveket, elektronikát stb. Illetve kültéri medence esetében, ha homokszűrős rendszerrel van építve, akkor a szűrőhomokot 3 -4 évente cserélni kell. Ha a homokszűrőbe nem homok került, hanem szűrő üveg, akkor ezt jóval ritkábban is elég. Akár 10 évente is.
Ezeket a feladatokat a legtöbben ki szokták adni gépészeknek.
Homokszűrőkről ITT olvashat pár sort még.
c.) Automata vízkezelő kalibrálása:
Ez nyilván csak akkor érinti Önt, ha automata vízkezelő rendszer van beépítve a medencéje szűrőrendszerébe. Viszont attól, hogy a nevében benne van az automata szó, attól még félévente – évente ezt is kalibrálni kellene a megfelelő működéshez. Ez sem egy bonyolult művelet, akár Ön is végezheti. Pár percét fogja igénybe venni.
Látható, hogy a medence karbantartása nem túl bonyolult teendő. Leginkább a víz tisztán tartása a fő feladat, illetve a megfelelő téli lezárás. Ha ezeket jó végzi, már nagyon sokat tett a medencéjéért és azért is, hogy a lehető legkellemesebben töltse vele a nyarat!