A kellemes nyári meleg elmúlásával eljön az ideje annak is, hogy felkészítsük a kültéri medencénket a hidegebb hónapokra. Fontos kihangsúlyozni, hogy a medencét téliesíteni nem csak egy ajánlott teendő ilyenkor, hanem egy olyan, létfontosságú folyamat, mely megvédi medencénk szerkezetét és a medencegépészeti berendezéseket, emellett biztosítja azt is, hogy tavasszal medencénk könnyedén és zökkenőmentesen legyen újra használható.
Ajánlott írásaink

4 + 1 hasznos kérdés és válasz jakuzzi vásárlás előtt
Ha jakuzzi vásárlásán gondolkodik, érdemes előtte alaposan átgondolni néhány dolgot, hogy mindenképpen az igényeinek megfelelő jakuzzit kapja. Mivel ez egy igen összetett termék, nem árt időben tájékozódni, nehogy később döbbenjen rá, hogy túl nagy vagy túl kicsi jakuzzit vásárolt, netán túl sokba kerül a fenntartása vagy nem mondták el Önnek, hogy mitől marad a jakuzzi vize tiszta, stb.
Régi ügyfeleink visszajelzése alapján, bár nem rövid de hasznos a cikk, ha még a keresgélési fázisban tart. Reméljük az Ön számára is hasznos lesz.
Tovább
Medencefűtés Lehetőségek
Valószínűleg Ön is tapasztalta, hogy a magyarországi éghajlat sajnos nem igazán kedvez a hosszan tartóan kellemes hőmérsékletű medencevíznek. Túl gyorsan változik az időjárásunk és legtöbbször csak pár hétig van igazán meleg. Ez viszont azt jelenti, hogy 12 hónapból egy fűtés nélküli kerti medencét viszonylag rövid ideig fog tudni csak használni.
Mit tud tenni, hogy melegebb legyen a medencéje vize és akár májustól szeptemberig használni tudja a medencéjét?
Tovább
5 + 2 átgondolandó kérdés medence építés előtt
1. Milyen formájú és méretű legyen a medence?
2. Milyen mély, illetve feszített vagy süllyesztett víztükrű legyen?
3. Miből készüljön a medence teste?
4. Legyen fűtve és / vagy fedve a medence, vagy sem?
5. Mennyit időt kell a medencével foglalkoznia havonta és mik ezek?
+2 Bónusz kérdés….
TovábbA kerti medencénk téliesítésének fontossága éppen nem hagyható figyelmen kívül, ugyanis a megfelelő előkészítéssel nem csak időt, hanem pénzt is megtakaríthatunk, ugyanis a medencénk élettartamát is növelhetjük vele.
Mikor és hogyan téliesítsünk?
A tévhitekkel ellentétben a medence téliesítésével nem kell megvárni azt, hogy beköszöntsön a zord, téli időjárás. Erre ugyanis jó, ha már sort kerítünk ősszel, amikor véget ér a fürdési szezon. A legtöbb esetben a medence vízhőmérsékletének az esése jelzi azt, hogy eljött az idő: téliesíteni kell azt. Amikor a víz már 15 Celsius fok alatt van, erre mindenképpen sort kell kerítenünk.
Ha még melegebb a víz, akkor érdemes egy kicsit várni a téliesítéssel, hiszen a melegebb vízben a baktériumok és az algák is gyorsabban elszaporodnak, ez pedig a későbbiekben komoly problémákat idézhet elő. A másik fontos szempont, melyet figyelembe kell ilyenkor venni, az nem más, mint az időjárási viszonyok. Amikor már 10-15 Celsius fok alá süllyed a kinti hőmérséklet, és egyre jobban esik vissza a napsütéses órák száma is, eljött az ideje, hogy a kerti medencénket felkészítsük a hidegebb hónapokra.
Miért nem maradhat el a téliesítés?
Ahogy már fentebb említettük a téliesítéssel tudunk egy hosszú távú védelmet nyújtani a medence szerkezet és a medencegépészetben. Ha télen a medence falai között megfagy a víz, az igen nagy károkat is okozhat, például anyagmerevséget vagy repedéseket is. Ezek a sérülések pedig amellett, hogy javítást igényelnek, komoly problémát idézhetnek elő a medence szerkezete integrálása során is. Ha jól csináljuk, akkor a téliesítéssel elkerülhető a medence falai közötti víz megfagyása.
A medence téliesítéséhez szükségünk lesz egy medence takaróra, fagytestre, téliesítő folyadékokra, fagydugókra, illetve vizes zsákokra is. Téliesítés előtt azonban alaposan ki kell takarítanunk a medencét, és ilyenkor nem feledkezhetünk meg a vízvonal alatti részek tisztításáról sem, miután a vízszintet csökkentettük. Ez utóbbira azért kell sort kerítenünk, hogy a csövek idővel ne fagyjanak szét. A fagydugó használatával megakadályozhatjuk azt, hogy a csövekbe áramoljon a víz, és hogy a fagyás itt okozzon kárt.
Ezt követően sor kerül a pH-érték beállítására, illetve a téliesítő folyadék hozzáadásához is. Ebben az időszakban a medence vizét 7,0-7,4 között kell, hogy legyen. Miután hozzáadtuk a téliesítő folyadékot a vízhez, alaposan el kell azt kevernünk benne. Arról sem szabad természetesen megfeledkeznünk, hogy a téli hónapokra a medencét mindig le kell fedni, és ehhez olyan medence takarót kell választanunk, mely nem ereszti át a fényt, így csökkenthetjük le az algák növekedési esélyét is. A medence takarót a parton mindig rögzíteni kell, ehhez használhatjuk a vízzsákokat.