term ID:
parent cat ID:116
post ID:18327
category_116
category_65
Tartalomjegyzék erről az oldalról: A medence téliesítésének fontossága Visszaugrás a navigációra
Az oldal cikkei bevezetőkkel:

A medence téliesítésének fontossága

Publikálva:

A kellemes nyári meleg elmúlásával eljön az ideje annak is, hogy felkészítsük a kültéri medencénket a hidegebb hónapokra. Fontos kihangsúlyozni, hogy a medencét téliesíteni nem csak egy ajánlott teendő ilyenkor, hanem egy olyan, létfontosságú folyamat, mely megvédi medencénk szerkezetét és a medencegépészeti berendezéseket, emellett biztosítja azt is, hogy tavasszal medencénk könnyedén és zökkenőmentesen legyen újra használható.

Ajánlott írásaink


A kerti medencénk téliesítésének fontossága éppen nem hagyható figyelmen kívül, ugyanis a megfelelő előkészítéssel nem csak időt, hanem pénzt is megtakaríthatunk, ugyanis a medencénk élettartamát is növelhetjük vele.

Mikor és hogyan téliesítsünk?

A tévhitekkel ellentétben a medence téliesítésével nem kell megvárni azt, hogy beköszöntsön a zord, téli időjárás. Erre ugyanis jó, ha már sort kerítünk ősszel, amikor véget ér a fürdési szezon. A legtöbb esetben a medence vízhőmérsékletének az esése jelzi azt, hogy eljött az idő: téliesíteni kell azt. Amikor a víz már 15 Celsius fok alatt van, erre mindenképpen sort kell kerítenünk.

Ha még melegebb a víz, akkor érdemes egy kicsit várni a téliesítéssel, hiszen a melegebb vízben a baktériumok és az algák is gyorsabban elszaporodnak, ez pedig a későbbiekben komoly problémákat idézhet elő. A másik fontos szempont, melyet figyelembe kell ilyenkor venni, az nem más, mint az időjárási viszonyok. Amikor már 10-15 Celsius fok alá süllyed a kinti hőmérséklet, és egyre jobban esik vissza a napsütéses órák száma is, eljött az ideje, hogy a kerti medencénket felkészítsük a hidegebb hónapokra.

Miért nem maradhat el a téliesítés?

Ahogy már fentebb említettük a téliesítéssel tudunk egy hosszú távú védelmet nyújtani a medence szerkezet és a medencegépészetben. Ha télen a medence falai között megfagy a víz, az igen nagy károkat is okozhat, például anyagmerevséget vagy repedéseket is. Ezek a sérülések pedig amellett, hogy javítást igényelnek, komoly problémát idézhetnek elő a medence szerkezete integrálása során is. Ha jól csináljuk, akkor a téliesítéssel elkerülhető a medence falai közötti víz megfagyása.

A medence téliesítéséhez szükségünk lesz egy medence takaróra, fagytestre, téliesítő folyadékokra, fagydugókra, illetve vizes zsákokra is. Téliesítés előtt azonban alaposan ki kell takarítanunk a medencét, és ilyenkor nem feledkezhetünk meg a vízvonal alatti részek tisztításáról sem, miután a vízszintet csökkentettük. Ez utóbbira azért kell sort kerítenünk, hogy a csövek idővel ne fagyjanak szét. A fagydugó használatával megakadályozhatjuk azt, hogy a csövekbe áramoljon a víz, és hogy a fagyás itt okozzon kárt.

Ezt követően sor kerül a pH-érték beállítására, illetve a téliesítő folyadék hozzáadásához is. Ebben az időszakban a medence vizét 7,0-7,4 között kell, hogy legyen. Miután hozzáadtuk a téliesítő folyadékot a vízhez, alaposan el kell azt kevernünk benne. Arról sem szabad természetesen megfeledkeznünk, hogy a téli hónapokra a medencét mindig le kell fedni, és ehhez olyan medence takarót kell választanunk, mely nem ereszti át a fényt, így csökkenthetjük le az algák növekedési esélyét is. A medence takarót a parton mindig rögzíteni kell, ehhez használhatjuk a vízzsákokat.

Visszaugrás a navigációhoz