Ha a következő szezonban is probléma nélkül szeretnénk használni a medencénket, akkor a karbantartásának egyik legfontosabb lépéséről, a téliesítésről sem szabad megfeledkeznünk.
Ajánlott írásaink

4 + 1 hasznos kérdés és válasz jakuzzi vásárlás előtt
Ha jakuzzi vásárlásán gondolkodik, érdemes előtte alaposan átgondolni néhány dolgot, hogy mindenképpen az igényeinek megfelelő jakuzzit kapja. Mivel ez egy igen összetett termék, nem árt időben tájékozódni, nehogy később döbbenjen rá, hogy túl nagy vagy túl kicsi jakuzzit vásárolt, netán túl sokba kerül a fenntartása vagy nem mondták el Önnek, hogy mitől marad a jakuzzi vize tiszta, stb.
Régi ügyfeleink visszajelzése alapján, bár nem rövid de hasznos a cikk, ha még a keresgélési fázisban tart. Reméljük az Ön számára is hasznos lesz.
Tovább
Medencefűtés Lehetőségek
Valószínűleg Ön is tapasztalta, hogy a magyarországi éghajlat sajnos nem igazán kedvez a hosszan tartóan kellemes hőmérsékletű medencevíznek. Túl gyorsan változik az időjárásunk és legtöbbször csak pár hétig van igazán meleg. Ez viszont azt jelenti, hogy 12 hónapból egy fűtés nélküli kerti medencét viszonylag rövid ideig fog tudni csak használni.
Mit tud tenni, hogy melegebb legyen a medencéje vize és akár májustól szeptemberig használni tudja a medencéjét?
Tovább
5 + 2 átgondolandó kérdés medence építés előtt
1. Milyen formájú és méretű legyen a medence?
2. Milyen mély, illetve feszített vagy süllyesztett víztükrű legyen?
3. Miből készüljön a medence teste?
4. Legyen fűtve és / vagy fedve a medence, vagy sem?
5. Mennyit időt kell a medencével foglalkoznia havonta és mik ezek?
+2 Bónusz kérdés….
TovábbEnnek hiánya, vagy ha a téliesítést nem megfelelően végezzük el, sajnos komoly károkat is okozhat a medence szerkezetében, illetve a gépészetben egyaránt, ezeknek megjavíttatása pedig nem kis kiadásba fog jövőre kerülni.
A téliesítésnek köszönhetően tisztán tudjuk tartani a medencében lévő vizet, így azt gond nélkül jövőre is tudjuk majd használni, de a téliesítés célja még a medencegépészet megóvása, a medencetest szerkezetének, illetve burkolatának védelme, illetve így tudjuk megvédeni a szétfagyás ellen a csöveket, és a szerelvényeket is.
De nézzük mégis hogyan kell helyesen téliesíteni egy medencét, és mik azok a lépések melyeket soha nem szabad kihagynunk ahhoz, hogy a medencét, illetve annak vizét jövőre is használni tudjuk?
Ezek a legfontosabb tudnivalók a medence téliesítésével kapcsolatban
Fontos tudni, hogy téliesíteni csak egy teljesen tiszta vizű medencét tudunk, éppen ezért első lépésben a medencét alaposan ki kell takarítanunk (leszedő háló, porszívózás). A vízszint csökkentése után elengedhetetlen az is, hogy a vízvonalat alaposan letisztítsuk. Ha sajnos ezeket a lépéseket kihagyjuk, akkor a medence vize hamar be fog algásodni, és a medencében különböző vízkőkiválások is megjelenhetnek. Szakemberek szerint vízkőlerakódások ellen a savas, a zsíros szennyeződések ellen pedig a lúgos tisztítószereket érdemes használni.
A következő lépésben engedjük le a medence vízszintjét a szkimmer alá. Ez azért fontos, mert így tudjuk megóvni a szkimmert a fagyástól, de ha a vízszinttel túl sokat nem szeretnénk foglalkozni, akkor ezt a lépést ki is hagyhatjuk. Ilyenkor azonban egy erre a célra kifejlesztett, speciális eszközzel kell (Gizmo) megóvnunk a szkimmert a fagytól. Ilyenkor azonban felejtsünk el számolni azzal, hogy a fagyás következtében a vízszint biztosan meg fog majd emelkedni.
Így tudjuk megvédeni a medence csöveit a fagytól
Ezután következik a csövek víztelenítése, a befúvókat pedig fagydugó segítségével fogjuk tudni szigetelni. A fagydugó segítségével tudjuk megakadályozni azt, hogy a víz a csövekbe áramoljon, majd a tél folyamán azok szétfagyjanak. Átlósan (hosszanti, és kereszt irányban) a fagytestek összefűzésére, és elhelyezésére is szükség van, ez ugyanis a megfagyott víz tágulását tudja kompenzálni.
A téliesítés során fontos, hogy beállítsuk a víz pH-értékét, aminek mindig 7,2, illetve 7,6 között kell lennie, a szabadklórt pedig 2-5 mg/liter közé kell emelni. Ezután következhet a téliessítő folyadék adagolása, mely során mindig figyelembe kell venni a flakonon lévő útmutatót. Az illetékes vízművek honlapján ellenőrizni tudjuk a hálózati víz keménységéről szóló adatokat, ezután pedig a vegyszert alaposan elkeverve kell hozzá adni a vízhez.
Nem kel megijedni, ha a medence vize tavasszal enyhén habos és/vagy opálos. Szerencsre ez néhány héten belül meg fog szűnni, ennyi idő alatt ugyanis a téliesítőszer le fog tudni bomlani.